Committees

Committees play an important role for the Cheyenne MPO! You can learn more about the Policy and Technical committees below.

Policy Committee

The Policy Committee decides how the Federal Planning Funds (PL), Transit Planning Funds, and Federal Surface Transportation Program-Urban (STP-U) Funds will be spent within the urban area. The Policy Committee approves the MPO Work Program and adopts plans and programs prepared by the MPO.

Voting members include City Mayor, County Commissioner and the District Engineer of WYDOT: The three agencies that make up the MPO.

Agendas and Minutes

Please check back for future meetings. To view agendas and/or minutes from past meetings, click on the links below:

 

Voting Members

  • Mayor Marian Orr
  • Commissioner Buck Holmes
  • Ralph Tarango, P.E. WYDOT District Engineer

Non-Voting Members

  • Charles Bloom, City Planning Director
  • Thomas Cobb, P.E. City Engineer
  • Vicki Nemecek, Public Works Director/Transit
  • Jeff White, City Council
  • David Bumann, County Public Works
  • Julianne Monahan, WYDOT Planning
  • Mark Wingate, P.E. WYDOT Planning
  • Timothy Morton, P.E. WYDOT District
  • Walt Satterfield, FHWA

Technical Committee

The Technical Committee is comprised of Planners, Engineers, and technical members of the City, County, WYDOT, and other agencies/organizations in the Cheyenne area which have a direct interest in the development of an efficient and effective transportation system.  The Technical committee recommends to Policy Committee approval of plans and projects.

Agendas and Minutes

Cheyenne MPO Technical Committee meetings begin at 10:00 a.m in room 208, 2101 O’Neil Avenue, unless otherwise noted. To view agendas and/or minutes from past meetings, click on the links below:

Voting Members

  • Vicki Nemecek, City of Cheyenne, Public Works Director
  • Tom Cobb, City of Cheyenne, City Enginneer
  • Charles Bloom, City of Cheyenne, Planning Director
  • Julianne Monahan, WYDOT Planning, Transportation Planner
  • Wayne Shenefelt, WYDOT District, Resident Engineer
  • Andrea Allen, WYDOT Engineering, Project Development
  • Dave Bumann, Laramie County Public Works, Public Works Director
  • Paul Whalen, Laramie County Planning, Planner
  • Molly Bennett, Laramie County Planning, Public Works
  • Dennis Auker, Laramie County School District #1, Facilities Planner
  • Betsy Hale, Cheyenne LEADS, Economic Development
  • Frank Cole, Southeast Wyo. Builders Assoc., Private Development Representative
  • Todd Eldridge, F.E. Warren Air Force Base, Base Planning
  • Tim Barth, Cheyenne Regional Airport, Aviation
  • Jef McMann, Black Hills Power, Electric and Gas Utilities
  • Bruce Hattig, Board of Public Utilities, Water and Sewer Utilities
  • Sally Stainbank, Trucking Industry Representative, Lowe’s Truck Freight
  • Mary Richey, Disabilities Representative, ADA/Mayor’s Council
  • Matt Butler, County Emergency Management, Emergency Management
  • Renae Jording, Cheyenne Transit Program, Public Transit Agency
  • Jeanie Vetter, Cheyenne Area Trails Planner, Bicycle and Pedestrian Representative
  • Dena Hanson, South Cheyenne Water & Sewer, Water and Sewer Utilities
  • Vacant, Safety Representative, Transportation Safety
  • Vacant, UPRR, Rail FreightNon-Voting Members

Non-Voting Members

  • Walt Satterfield, Federal Highways Administration, Planner
  • Deanne Widauf, Housing and Urban Development, Director